Přeskočit na obsah

Rozdroże Izerskie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Rozdroże Izerskie

StátPolskoPolsko Polsko
Map
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Rozdroże Izerskie (česky Jizerské rozcestí) je horská polana nalézající se v nadmořské výšce 767 m v Jizerských horách v jihozápadním Polsku.

Polana se nachází ve středovýchodní části Jizerských hor, na severní straně hory Wysoka Kopa, nejvyššího vrcholu Jizerských hor ležící mezi Vysokým hřebenem a Kamenickým hřbetem, asi 8,7 km jihovýchodně od městečka Świeradów-Zdrój.

Jizerské rozcestí je široké rozsochaté horské sedlo, hluboce zaříznuté do gneissového podloží Jizerských hor, s mírnými stoupáními a strmými úbočími. Spojuje Vysoký hřeben Jizerských hor na jižní straně s Kamenickým hřbetem na straně severní a tvoří rozvodí mezi povodími řek Kwisa a Mała Kamienna. V centrálním bodě Jizerské křižovatky se nachází rozsáhlá louka a další okolí křižovatky je porostlé nižším jehličnatým smrkovým lesem. Je zde také křižovatka turistických cest a křižovatka lesních cest spojující Vysoký hřeben s Kamenickým hřbetem. Prochází tudy silnice č. 404, známá jako Sudecká cesta vedoucí ze Szklarské Poręby přes Zakręt Śmierci do Świeradowa-Zdroju.

Na rozcestí u Jizery stávala horská bouda Ludwigsbaude, v níž byla v 19. století půjčovna jezdeckých koní a lektorská vrátnice. V roce 1912 chata vyhořela, ale byla znovu postavena. V provozu byla i po druhé světové válce jako chata Leśna. Později byla přeměněna na středisko pro prevenci tuberkulózy u dětí. Poté sloužila jako (jen částečně využívaná) ubytovna pro dřevorubce. Budova pak stála prázdná a byla určena k demolici, k níž nakonec došlo v červenci 2013.

Turistické trasy

[editovat | editovat zdroj]
  • modrá značka – niebieski szlak z Sępiej Góry na Zimną Przełęcz.
  • žlutá značka – z Rębiszowa do Rozdroża pod Kopą
  • zelená značka – do Rozdroża pod Zwaliskiem.

Jizerské rozcestí nabízí vyhlídku na hřebeny Jizerských hor a Jizerské pahorkatiny s dolem "Stanisław".

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, t. 1 Góry Izerskie, red. Marek Staffa, Wydawnictwo PTTK "Kraj", Warszawa – Kraków 1989, ISBN 83-7005-095-6
  • Mapa turystyczna, Góry Izerskie, skala 1:50 000, Wyd. PLAN J.Góra, 2007, ISBN 978-83-60975-68-8

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Rozdroże Izerskie (polana) na polské Wikipedii.